INVOICE

游客2025-06-13  4

问题                             INVOICE
                                                            B.N.C. Distribution
                                                         8375 E Marginal Way St.
                                                            Seattle, WA 98108
                                                            Tel:(206)763-8390
                                                            Fax:(206)763-8391
                                                        info@bncdistribution.com
Pete’s Orchard
2379 McKinney Ave
Dallas, TX 75204
Tel:(214)526-3782
Fax:(214)526-3822
petesorchard@dmail.com
Invoice #9279473
Item#______Description______    Cost Per Unit__Ordered _____Sent_
ES7348    Orange 10kg Esp       $23.50        3         3
ES7802     Saffron 20 pack       $35.28        1         1
PP7374    Mango 5 kg           $18.57        1         1
WA8305     Apple 15 kg Red Del  $18.00        2         2
WA8374     Apple 15 kg Gold     $17.55        2         1
WA8375     Apple 15 kg GS      $19.16        2         2
FL2732     Lemon 20 kg         $26.30        1         1
FL2729    Key Lime 10kg        $18.92        1         0
SUBTOTAL                    $260.07
TAX                          $ 14.95
TOTAL AMOUNT DUE          $275.02
From: Peter O’Dell(petesorchard@dmail.com)
To: Bill Carothers(info@bncdistribution.com)
Subject: Invoice #9279473
Date: June 9, 9:23 a.m.
Hi Bill,
I got your shipment today, and I just wanted to correct the invoice(#9279473).
You charged me for two units of Gold Apples(WA8374), but I only received one. If you would, please adjust the invoice and taxes, and fax it to me.at your convenience.
Thank you for your continued quick shipping and reliable service.
Regards,
Peter O’Dell
Pete’s Orchard [br] What is true according to the invoice?

选项 A、Mangos are sold by the count.
B、Thirty kilograms of oranges were ordered.
C、Lemons were the most expensive item ordered.
D、Four different types of apples were ordered.

答案 B

解析 从发货单来看,芒果是以公斤为单位销售的,所以(A)是错误的。另外,单价最贵的是藏红花(35.28美元),而且预订了三种苹果(Red Del,Gold,GS),因此(C)和(D)也都是错的。正确答案是说预订了30公斤(三箱10公斤的)柑橘的(B)。
转载请注明原文地址:https://www.tihaiku.com/zcyy/4116597.html
最新回复(0)