首页
登录
职称英语
Packaging is a very important form of advertising. A package can sometimes m
Packaging is a very important form of advertising. A package can sometimes m
游客
2024-07-15
23
管理
问题
Packaging is a very important form of advertising. A package can sometimes motivate people to buy products. For example, a little child might ask for a breakfast food contained in a box with a picture of a TV character. The child is more interested in the picture than in breakfast food. Pictures for children to color or cut out, games printed on a package, or a small gift inside a box also motivate many children to buy products—or to ask their parents to buy for them.
Some packages suggest that a buyer will get something for nothing. Food products sold in reusable containers are examples of this. Although a similar product in plain container might cost less, people often prefer to buy the product in a reusable glass or dish, because they believe the container is free. However, the cost of the container is added to the cost of the product.
The size of a package also motivates a buyer. Maybe the package has "Economy Size" or "Family Size" printed on it. This suggests that the larger size has the most product for the least money. But that is not always true. To find it out, a buyer has to know how the product is sold and the price of the basic unit.
The information on the package should provide some answers. But the important thing for any buyer to remember is that a package is often an advertisement. The words and pictures do not tell the whole story. Only the product inside can do that. [br] Which of the following sentences is NOT true according to the passage?
选项
A、In fact glasses or dishes used for packaging do not cost money at all.
B、Family Size printed on the package means that it is rather economic.
C、To a child, even to an adult, the form is far more important than the content.
D、Words and pictures written on the package are thought to be an advertisement.
答案
A
解析
题干意为“由文章可知,下列句子哪个不正确?”由第二段最后一句“However,the cost of the container is added to the cost of the product.”可知,所有包装的成本都是算入产品价格的,选项A说包装的玻璃碟子不花钱,这是不正确的,故选A。
转载请注明原文地址:https://www.tihaiku.com/zcyy/3678070.html
相关试题推荐
Theknowledgewegainedinschoolisveryimportant,______wewilldependinth
Itisimportantthathe______tomorrow.A、shouldcomeB、shallcomeC、willcomeD
It’simportantthatenoughmoney(collect)______tosupporttheproject.(should)
Wouldyouplease______meofthatimportantappointmentwithJanethisSunday?A
Whatdemostpeopledowhentheyhaveimportanttasksandurgentrequestsatthe
Whatdemostpeopledowhentheyhaveimportanttasksandurgentrequestsatthe
Whatdemostpeopledowhentheyhaveimportanttasksandurgentrequestsatthe
Accordingtothepassage,Indiannameswereimportantbecausethey______.[br]
Wellbegunishalfdone,asthesayinggoes.Itisextremelyimportantfora
Themostimportantthinginlifeisnotthetriumphbutthestruggle;nottohav
随机试题
Thoughportrayedas【D1】______inmovies,criminalsin【D2】______areinconceiva
Britainisnotjustonecountryandonepeople;evenifsomeofitsinhabita
WirelessChargingMayTakePlaceofWiredChargingA)Lastmonth,
TheRiseoftheSharingEconomyA)Lastnight40,000peop
第一次世界大战后,在英国的自治领出现了( )A.反英运动 B.分离运动 C.
有关中心线,叙述正确的是A.多与被检部位呈切线关系 B.表示摄影方向 C.定
有关涵洞洞口建筑,下列叙述正确的是()。A.当涵洞端部与线路中线平行,而与涵洞
按肌肤尚温,汗出如油,脉躁疾无力,辨证是A.实热证 B.亡阳证 C.亡阴证
国家法定计量单位包括()。 A.国际单位制计量单位B.国际单位 C
污染土的承载力宜采用()和其他原位测试确定,并进行污染土与未污染土的对比试验。
最新回复
(
0
)