首页
登录
职称英语
We enjoy fine food from the first taste to the last. Similarly, good writing
We enjoy fine food from the first taste to the last. Similarly, good writing
游客
2023-11-11
62
管理
问题
We enjoy fine food from the first taste to the last. Similarly, good writing is something we(1)______ with pleasure. And good writers, good cooks, do not(2)______ appear full-blown. Quite the contrary, just as the cook has to undergo an (3)______ training, mastering the skills of his(4)______, the writer must sit at his desk and devote long hours to(5)______ a style in his writing, whatever its purpose— schoolwork, matters of business, or(6)______ social communication. With patience and practice can you turn your creative desire into(7)______writing. You may be sure that the more painstaking the effort, the more(8)______the writing, and the more rewarding.
There are still some(9)______places in the world where you might find a public scribe to do your business or social writing for you, for a(10)______. There are a few managers who are lucky enough to have the service of that rate kind of secretary who can(11)______ all sorts of letter writing with(12)______a quick note to work from. But for most of us,(13)______there is any writing to be done, we have to do it ourselves.
We have to write school papers, business papers or home papers. We are constantly called(14)______ to put words to paper. It would be difficult to count the number of such words, messages, letters, and reports(15)______ the mails or delivered(16)______, but the daily figure must be(17)______. What is more, every one who writes expects, or(18)______ hopes. We want whatever we write to be read, from first word to last, not just(19)______ some "letters-to-be-read" file or a wastepaper basket. This is the(20)______we bend our efforts toward learning and practicing the skill of interesting, effective writing. [br] (10)
选项
A、cost
B、price
C、fee
D、expense
答案
C
解析
名词辨析题。fee指的是“(付给私人教师、医生等的)服务费,酬金”,符合文意,因此选[C]。[A]cost是“花费,代价,成本”的意思,一般指生产某东西的成本,也可以泛指商品的价格或付出的代价,[B]price意为“价格,代价”,指商品在市场上出售的价格,[C]expense意为“费用,花费”,指实际支付费用的数额,有时也可以指钱的花费,均可排除。
转载请注明原文地址:https://www.tihaiku.com/zcyy/3177359.html
相关试题推荐
Herfirstbornisnottheonlyoneinherfamilywhoisgoodathandwriting;in
Accordingtothespeaker,whatisStowe’sbestwritingabout?[br][originaltex
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
Weenjoyfinefoodfromthefirsttastetothelast.Similarly,goodwriting
随机试题
•Youwillhearabusinesspresentationabout3simplesellingtactics.•Asyou
PartyA:ShanghaiInternationalTradeCorporationPartyB:BritishAARBankGrou
A—limitedliabilityJ—unfaircompetitionB—businessscopeK—wholesalerC—co
影响因素试验中的强光照射试验要求放置十天的光照度是A.55001x B.450
在产品创新、工艺创新同组织创新、市场创新的关系中,()。A.有实力的企业都不太
有关食管中段憩室的描述错误的是A.多为假性憩室 B.多为牵引型憩室 C.好发
正常工作条件下,若薄壁小孔口直径为d,圆柱形管嘴的直径为d2,作用水头H相等,要
二级耐火等级的单层棉花仓库,未设置自动喷水灭火系统每个防火分区的最大允许建筑面积
(2010年真题)当学校有10000名学生时需要200名教师,如果这个学校预期明
下列关于胆色素的叙述,正确的是( )。A.以血红素为主要成分 B.胆汁酸为其
最新回复
(
0
)