首页
登录
职称英语
[originaltext]W: Snowboarding’s so popular now—everyone’s doing it. It’s taking
[originaltext]W: Snowboarding’s so popular now—everyone’s doing it. It’s taking
游客
2023-07-21
82
管理
问题
W: Snowboarding’s so popular now—everyone’s doing it. It’s taking over from skiing in some resorts.
M: Come to think of it, how much are lessons? I presume you can get those here, too.
W: You bet. (23) It’s 125 dollars a day for one to one instruction, 3 hours in the morning, and 3 in the afternoon. Personally, I’d recommend learning as part of a group, though. It’s more fun, and it’s quite a bit cheaper. It depends on what you prefer. That’s 76 dollars per person, for the same number of hours as individual instruction.
M: That’s a good deal. Does that include equipment hire?
W: Well, since you’re our first customer of the season, we might just throw that in.
M: Fantastic. We’ll definitely see you next week. Oh, one more thing. Is off-peak season still until the end of November?
W: Yes, and then for the whole of March. Oh, hang on. No, the seasons have changed a bit. I can’t believe I forgot. The centre is closed from the beginning of April to the end of September. Off-peak’s from the 1st October until the 10th December, and then peak season is around Christmas and New Year. Post Christmas off-peak season is also the whole of February and March.
M: Yeah. (24) So peak season is from the 11th December until...?
W: (24) From the 11th December until the 31st January. Lots of school groups in January, even though it’s 50% more expensive than off-peak season.
M: (25) So we’re getting a good deal by turning up at the start of the season.
W: Definitely. It’s a good idea anyway—word hasn’t really got around that everything’s up and running, and most people are at work, so you get the slopes pretty much to yourself.
Questions:23. How much do snowboarding lessons cost one day?
24.When is the peak season?
25.What is the man probably going to do?
选项
A、125 dollars a day for individual instruction.
B、67 dollars a person for group instruction.
C、76 dollars a day for individual instruction.
D、Individual instruction is quite a bit cheaper.
答案
A
解析
此题关键是听清楚两个数字,女士说一对一授课(one to one instruction)学费为125美元,小组授课为76美元。故选A)项。
转载请注明原文地址:https://www.tihaiku.com/zcyy/2856359.html
相关试题推荐
[originaltext]Manyteachersbelievethattheresponsibilityforlearningli
[originaltext]Ifyou’vebeenoncampusforverylong,I’mcertainthatyou’
[originaltext]Inancienttimesthemostimportantexaminationswerespoken,
[originaltext]Sometimesthesimplestoftoolsisthemostuseful.Consider,
[originaltext]Sometimesthesimplestoftoolsisthemostuseful.Consider,
[originaltext]Intheearliesttimeschildrendidn’thavetolearnanymore
[originaltext]Intheearliesttimeschildrendidn’thavetolearnanymore
[originaltext]Intheearliesttimeschildrendidn’thavetolearnanymore
[originaltext]M:Hello,Mrs.Kelly.I’dliketopickupmytest,please.W:Sur
[originaltext]M:Hello,Mrs.Kelly.I’dliketopickupmytest,please.W:Sur
随机试题
Whendoestheplanetakeoff?[img]2010q3/ebecflm_ebfllistv_0833_108[/img][br]
Message2Questions18—22[img]2012q3/ct_ebecflm_ebfllistbb_0085_201210[/img]
(1)TheEuropeanUnionhasbeenplungedintochaosaftertherejectionofits
[originaltext]W:Tellme,Peter,whatmakesHarrodssofamous?M:Well,it’sth
某投机者买入2张9月份到期的日元期货合约,每张金额为12500000日元,成交价为0.006835美元/日元,半个月后,该投机者将两张合约卖出对冲平仓,成
Youshouldspendabout20minutesonQuestions1-13whicharebasedonReadingP
Earlyanthropologists,followingthetheorythatwordsdeterminethought,b
Forthispart,youareallowed30minutestowriteajobapplicationletter.
男性,60岁,无不适症状,体格检查发现心率56次/min,心电图诊断为窦性心动过
五百多年前,欧洲一批航海家开始了新航路开辟的冒险活动。而今天美洲越来越多的足球运
最新回复
(
0
)